Zaopatrzyliśmy się w odpowiednie produkty, wybraliśmy kolorystykę, wiemy jak obliczyć ilość koralików potrzebnych do wykonania sznura. Przed nami najtrudniejsza decyzja. Wybór wzoru naszej bransoletki. W dzisiejszym wpisie podpowiem gdzie szukać inspiracji, gotowych wzorów oraz podpowiem jak korzystać z programów przeznaczonych do projektowania.
Dla początkujących
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sznurem a nawet stawiasz pierwsze kroki z szydełkiem, to polecam zacząć od czegoś łatwego. Na początek idealna będzie powtarzająca się sekwencja z 6 koralików, w której wzór układa się spiralnie.
Przykłady
A, B, C, D, E, F to kolory koralików
4A 2B
5A 1B
1A 1B 1A 1B 1A 1B
3A 1B 1C 1B
2A 1B 2A 1C
2A 2B 2C
1A 1B 1C 1D 1E 1F
Jeżeli mielibyśmy ochotę na bransoletkę z wypukłym wzorem, to wystarczy zastosować koraliki, które mają różną wielkość.
Gdzie szukać inspiracji?
Oczywiście niezastąpiony w tym przypadku jest Pinterest. Niewyczerpana kopalna pomysłów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę sznur koralikowo – szydełkowy i już możemy cieszyć oko pięknymi wzorami, które zdają się nie mieć końca. Pamiętajmy, że nie możemy wykorzystać wzoru do celów komercyjnych ale na użytek własny tak 😉
I takich przykładów jest mnóstwo. Nic tylko usiąść wygodnie w fotelu z kubkiem herbaty w ręce i wybrać najciekawszy wzór.
A co jeśli mamy ochotę sami coś stworzyć? I na to jest rada.
Jak zaprojektować swój wzór?
W tym miejscu pokażę Wam jak samemu zaprojektować swój własny wzór z wykorzystaniem programu. Skorzystamy z jbead (starsza wersja dbbead). Możecie go pobrać z tej strony.
Instalujemy program i naszym oczom ukazuje się taki obraz:
Wszystko w języku angielskim. Ale tym się nie przejmujemy bo wszystko jest bardzo intuicyjne.
Kilka technicznych tłumaczeń
Zanim zabierzemy się za projektowanie warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne przyciski na pasku narzędzi. Zaczynając od lewej strony mamy: nowy(tworzymy nowy projekt), otwórz(otwieramy istniejący projekt), zapisz, drukuj. Następnie dwie strzałki od zmian: albo cofamy dane polecenie albo je powtarzamy. Kolejne dwie strzałki służą do obracania naszego sznura z ostatniej kolumny.
Przycisk kopiuj/wklej otwiera nam dodatkowe okno, w którym dostępne mamy trzy opcje:
- Horizontal displacement – o ile chcemy skręcić skopiowany wzór
- Vertical displacement – od jakiego poziomu wkleić skopiowany kawałek wzoru
- Number of copies – pozwala na zrobienie kopii zaznaczonego wzoru (podajemy ile ma zrobić kopii)
Przyciski trybu rysowania
- strzałka – pozwala rysować linie poziome, pionowe i skośne
- kwadrat – służy do zaznaczania obszaru, który mamy zamiar skopiować
- zamalowywanie konkretnego obszaru
- pipeta – pobieranie koloru
I na samym końcu paleta kolorów do projektowania.
Pozostaje jeszcze krótko wyjaśnić znaczenie przycisków, które znajdują się na samej górze programu.
Tool czyli narzędzia
Wyjaśnione zostało powyżej. Dodatkowo można znaleźć tutaj skróty klawiaturowe.
View czyli podgląd
W tym miejscu możemy wybrać, które elementy mają być widoczne na naszym ekranie a z których chcemy zrezygnować. Dodatkowo możemy przybliżać bądź oddalać nasz projekt.
Edit czyli edycja
Nic dodać nić ująć. Sprawdźcie sami jak działają poszczególne przyciski 😉
File czyli plik
Otwieranie, zamykanie, zapisywanie oraz aktualizacja znajdują się pod jednym przyciskiem.
Pattern czyli wzór
Tutaj możemy ustalić wysokość oraz szerokość naszego wzoru. Istotne przy dobieraniu ilości koralików w rzędzie.
Co oznaczają poszczególne kolumny?
Pierwsza z nich jest wykorzystywana do zamalowywania ukośnych lub pionowych/poziomych kresek wybranym kolorem (klikamy na początek wybranego pasa i nie puszczając przycisku przeciągamy do wybranego przez nas kwadracika). Niestety ta kolumna nie oddaje jak będzie wyglądać w rzeczywistości nasz sznur, bo przecież koraliki układają się na ukos a nie idealnie w pionie i w poziomie.
Druga kolumna jest odzwierciedleniem tego jak po rozcięciu sznura będzie wyglądać nasz obrazek, więc najlepiej tutaj zabrać się za projektowanie.
Natomiast ostatnia kolumna, po prawej przedstawia podgląd gotowego sznura. Ciekawostką jest tutaj to, że możemy go obracać z wykorzystaniem strzałek z dostępnego menu.
Projektowanie sznura
Jeżeli tworzymy bransoletkę, w której mamy powtarzający się motyw, to program zredukuje kwadraciki, które występują na samym końcu po prawej stronie do jednego z nich. Tak jak w przykładzie poniżej. Te pojedyncze kwadraciki pełnią bardzo ważną rolę w programie. Pokazują jaki kolor koralika i w jakiej ilości mamy nawlec na nitkę. Taką sekwencję powtarzamy dowolną ilość razy aż do momentu, kiedy osiągniemy pożądaną długość nawleczonych koralików.
Rada
Jeżeli tworzysz sznur z sekwencjami, to lepiej nie powtarzać go zbyt wiele razy, ponieważ istnieje ryzyko błędu. Wystarczy, że powtórzysz motyw 2 góra 3 razy. Należy również pamiętać o tym, żeby dokończyć rządek w lewej kolumnie. Wówczas program nie będzie widział białych/pustych pól.
Sznur bezsekwencyjny
W przypadku tworzenia sznura bez powtarzającego się motywu należy zaprojektować całą długość bransoletki. Program podpowie nam jakie koraliki mamy nawlec na całą bransoletkę.
Jak widzicie zaprojektowanie sznura nie jest jakąś wiedzą tajemną i nawet osoby nieobyte z komputerem sobie poradzą.
Produkty już mamy, koraliki policzone, wzór wybrany. Czas zabrać się za szydełkowanie sznura. Ale o tym będzie kolejna lekcja już jutro.
Tytułowe zdjęcie jest własnością sklepu Koraliki.pl.