Sznur z wymarzonym wzorem stworzony. Ale brakuje ładnego zakończenia dla biżuterii. Jaką końcówkę wybrać, aby wszystko współgrało ze sobą?

Pasmanteria a końcówki

Niestety nie jest to łatwe zadanie szczególnie, gdy nie mamy pod ręką żadnej pasmanterii. Tak, tak, najlepsza metoda to zabrać sznur ze sobą i pomknąć do sklepu. Tam możecie sobie przymierzyć każdą końcówkę do sznura i wybrać najoptymalniejsze zakończenie.

Sklep internetowy a końcówki

A co w sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką żadnej pasmanterii? Jest i na to rada. Mierzymy średnicę naszego sznura i dodajemy 1-2mm. I takie zakończenie trzeba kupić. W rezultacie może się okazać, że musimy wybrać dwa rodzaje ale to i tak lepsze rozwiązanie niż wykupywać cały dostępny asortyment zakończeń 😉

Końcówki plastikowe 12x10mm

Plastikowe końcówki też mogą się ładnie prezentować w naszej bransoletce.

Jak dobrać rozmiar końcówek do sznura?

W doborze odpowiedniej końcówki mogą pomóc poniższe tabelki:

 

Jak widzicie dobór odpowiedniego rozmiaru nie jest wcale taką łatwą sprawą. Musimy pamiętać o tym, że średnica sznura jest zależna od wielu czynników.

Są nimi:

  • ilość koralików w rzędzie
  • wielkość koralików
  • rodzaj użytej nici
  • fakt, jak sztywno przerabiamy koraliki

Należy pamiętać o tym, że nie ma uniwersalnej zasady a tabelkę należy traktować jako wartości przybliżone, ponieważ każda szydełkująca osoba robi trochę inaczej. Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność, że końcówka będzie pasować do sznura, to musisz ją do niego przymierzyć. Ja polecam również zaopatrzyć się w różne rozmiary na wszelki wypadek.

Czego użyć do przyklejenia końcówek?

Moje pierwsze sznurowe bransoletki kleiłam klejem na gorąco. Mają już kilka lat i ku memu zdziwieniu trzymają jak złoto. Przy stosowaniu tego rodzaju kleju należy zachować szczególną ostrożność przy dozowaniu do końcówki, ponieważ można się poparzyć.

Do kolejnych sznurów koralikowo – szydełkowych używałam Cyjanopan. To mocny klej, dość szybko wiąże. Wiem, bo przez nieuwagę skleiłam sobie palce 😉 Co do tego, po jakim czasie może się rozkleić nie mam informacji bo moja biżuteria jeszcze się trzyma. Przy klejeniu należy uważać aby nie pobrudzić końcówek.

Wiele osób używa Poxipolu, który jest klejem dwuskładnikowym i przed użyciem trzeba go wymieszać. Potem należy pozostawić do wyschnięcia na około 24 godziny.

Czego jeszcze można użyć? Na rynku jest sporo różnych klejów i myślę, że wszystko zależy od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Inne zakończenia

Czy można inaczej zakończyć naszą biżuterię? Oczywiście, że tak! Niektóre sznuromaniaczki stosują przekładki/nakładki/czapeczki. Dobieramy je średnicą większego otworu do średnicy sznura. Dodatkowo należy uzbroić się w szpilki z loopikiem, które umocujemy pod nitkami na końcu sznura. Następnie nakładamy czapeczkę i z drugiej strony szpilki robimy loopik.

Jeżeli nie mamy ochoty na zapięcia, to możemy zszyć końce sznura. I w ten sposób uzyskamy bransoletkę typu bangle.

Dodatki

Po wklejeniu końcówek przyda się dowolne zapięcie na jakie tylko mamy ochotę. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Aby dodać indywidualności naszej biżuterii możemy zamocować zapięcie na łańcuszku i dodać zawieszki.

 

I jak wszystko już wiecie? Produkty dobrane? Koraliki policzone? Wzór zaprojektowany?

Tak! To szydełka w dłoń i do dzieła 🙂 Już nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę Wasze sznury.

Wszystkie zdjęcia oprócz infografik z tabelami są własnością sklepu Koraliki.pl.