Zaczynasz przygodę z szydełkowaniem? A może zafascynowały Cię robótki na drutach? Zaopatrzyłaś się w odpowiednie narzędzia ale… nie masz pojęcia jaką włóczkę wybrać. Czym się kierować? Nie jest to wcale prosta sprawa. Obecnie asortyment włóczkowych sklepów potrafi przyprawić niejednego o niemały zawrót głowy. Spróbuję nieco ułatwić ten trudny wybór i dam Ci parę rad, do których stosuje się niejedna dziewiarka.

Włóczka czy wełna?

Zwracasz uwagę na te dwa pojęcia? Stosujesz je zamiennie? Tak?! To bardzo duży błąd z Twojej strony. Na samym początku przygody z tymi przyjemnymi w dotyku kuleczkami musisz sobie zapamiętać, że włóczka i wełna to dwa różne pojęcia. Nie można stosować ich zamiennie. Pewnie myślisz sobie, że histeryzuję. Włóczka to materiał, z którego dziergamy. A wełna to jeden z wielu jej rodzai. Radzę sobie to zapamiętać 🙂

Przyjrzyjmy się bliżej składom włóczek.

Włóczka – naukowe spojrzenie

Ze względu na to z jakich włókien zrobiona jest włóczka możemy dokonać podstawowego podziału na włóczki naturalne oraz syntetyczne. Myśląc logicznie dochodzimy do wniosku, że to co naturalne jest dla nas lepsze. I faktycznie tak jest. Jednak niejednokrotnie cena takiej włóczki może sprawić, że nasze serce zacznie bić szybciej i nie będzie nas na nią stać. I nie mam na myśli tutaj jednego motka a kilka a nawet i kilkanaście tych pięknych kolorowych kuleczek potrzebnych na zrobienie sweterka. Wtedy musimy szukać alternatywy.

Nasuwa się pytanie, które z tych włókien jest naturalne a które syntetyczne?

Spójrzcie na poniższą listę:

Włókna naturalne grzejące

  • wełna
  • merino
  • kaszmir
  • alpaka
  • angora
  • moher

Włókna naturalne letnie

  • bawełna
  • bambus
  • jedwab
  • wiskoza
  • len

Włókna syntetyczne

  • akryl
  • poliakryl
  • poliamid
  • poliester
  • nylon

Słów kilka o syntetykach

Jeżeli już kupujesz włóczkę ze sztucznych włókien, to pamiętaj o ich właściwościach. Jeżeli zrobisz sobie np. sweterek na zimę, to on wcale Cię nie ogrzeje. Będzie Ci w nim zimno. Natomiast, jeżeli zrobisz sobie śliczną letnią sukienkę, to możesz się w niej ugotować, bo to zwyczajny plastik.

Ale..

wymieszanie włóczki syntetycznej z naturalną daje bardzo ciekawe połączenie, które całkowicie zmienia powyżej opisane właściwości.

Zasada jest jedna. Im więcej naturalnych włókien tym włóczka jest bardziej szlachetniejsza.

Mieszanki

  • jedwab i kaszmir (luksus… można się rozpłynąć)
  • jedwab i merino (cena ma znaczenie, zdecydowanie dużo droższe)
  • jedwab, kaszmir i alpaka (włókna nie są tak powszechne a ich produkcja wymaga wielu starań już w początkowych etapach i stąd cena może być wysoka)

Należy pamiętać również o tym, że 100% jednej wełny może być droższe niż 100% innej wełny. Cena uzależniona jest od:

  • sposobu przędzenia
  • sposobu farbowania

Nie od dzisiaj wiadomo, że wytwarzanie ręcznie jest bardziej czaso- i pracochłonne. Ale za to takie włóczki odznaczają się szlachetnością bo są bardzo miękkie, delikatniejsze i mają niecodzienną gamę kolorystyczną. Są wyjątkowe bo tworzone z sercem. Są warte swojej ceny.

Włóczki dzielimy również ze względu na ich grubość

Na każdej banderoli podana jest waga motka oraz jego długość. A z kolei te dwa parametry wskazują nam grubość włóczki. Na przykład motek o wadze 50g może mieć 100m, 150m a nawet 180m.

Im cieńsza będzie włóczka, tym robótki będzie przybywać wolniej. Jednak, jeżeli użyjemy grubszej, to dzieło pojawi się wręcz w mgnieniu oka. Zastanów się, co chcesz stworzyć. Ciepły szal? Idealnie sprawdzi się gruba włóczka. Ażurowa chusta? Bezkonkurencyjna będzie cieniutka nitka.

7 kategorii grubości włóczek

Zagraniczne włóczki charakteryzują się tym, że oznaczenie ich grubości jest charakteryzowane przez ply.

Przykład

5ply – oznacza, że włóczka została skręcona z 5 włókien.

Konkretne przykłady odczytywania grubości włóczek znajdziecie w tabeli poniżej.

7 grubości włóczek

Dzięki tej tabelce nie będziecie mieć problemu z wyborem odpowiedniej włóczki nawet, jeżeli znajdziecie opis na jakiejś angielskojęzycznej stronie.

Wybór włóczki

W wyborze włóczki kieruj się przede wszystkim tym co lubisz, jaki kolor Ci się podoba, która włóczka jest przyjemniejsza w dotyku. Zwracaj uwagę również na to na jaką porę roku ma być dane ubranie, czyli zwracaj uwagę na użyte włókna. Przede wszystkim, jeżeli masz okazję, to dotknij włóczki, pomacaj a nawet przytul się do niej. Czy działa na Ciebie przyciągająco czy odpychająco? Co czujesz?

Teraz zastanów się, czy wybrana włóczka nada się na Twój projekt. Może jest zbyt gruba? Albo za bardzo się mechaci? Jeżeli chcesz zrobić zabawkę, to proponuję użyć bawełny bądź mieszanki z akrylem. Na dywan, koszyk czy podkładkę świetnie sprawdzi się sznurek.

Pamiętaj o tym, że większość dostępnych wzorów wskazuje, która z włóczek będzie idealnie pasować do gotowej pracy. Z czasem nauczysz się samemu wybierać, to co Ci najbardziej odpowiada. Doświadczenie przyjdzie samo.

I ostatnia rzecz, dobierz odpowiednie szydełko czy druty do grubości włóczki. Do cienkiej cienkie szydełko, do grubej grube szydełko czy druty. No chyba, że masz ochotę na projekt odbiegający od norm. 😉

Co z praniem?

Kupiłaś włóczkę, zrobiłaś wymarzony sweterek. Nadszedł czas na wypranie Twojego cuda. I tutaj zaczynają się schody a tak właściwie prawda wychodzi na wierzch. Akrylowe wyroby po kilku praniach nadają się do wyrzucenia. Dzieje się tak, bo akryl się mechaci i nic na to nie poradzimy, taki jego urok albo raczej wada.

Co z naturalnymi włóczkami? Jak zachowa się kaszmir, wełna czy alpaka? Też będą do wyrzucenia jeżeli będziemy prać je w pralce. Takie włóczki pierzemy i płuczemy ręcznie w letniej wodzie pamiętając o tym żeby temperatura prania i płukania były takie same. Zachodzi tutaj pytanie czego używać? Na pewno delikatnych detergentów dedykowanych wyrobom z włóczki. Coraz częściej zaleca się aby takie wyroby prać w delikatnych szamponach dla dzieci.

A… i prawie zapomniałabym. Po praniu ani nie wirujemy ani nie wykręcamy gotowych wyrobów. Układamy je na ręczniku, delikatnie wgniatamy i suszymy w postaci rozłożonej.

A Ty jak wybierasz włóczkę do projektu? Czym się kierujesz? Ja trzymam się kluczowej zasady: Przy wyborze włóczki do projektu kieruję się włóknami oraz moimi osobistymi preferencjami. Warto zwrócić również uwagę na to, co ma powstać z wybranej włóczki.