Kim byłby prawdziwy miłośnik książek bez zakładki? Przecież wiadomo, że kartek w książkach zaginać nie wolno. Czytanie książek od zawsze było dla mnie wyjątkową przygodą pozwalająca przenieść się w nieznane miejsca i przeżyć to samo, co ich bohaterowie. A każdą przygodę warto sobie umilić. I tak powstała haftowana zakładka.

Myślę, że dobrym odzwierciedleniem tego czym są dla mnie książki jest tych kilka cytatów:

Kto czyta książki żyje podwójnie

Umberto Eco

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni

chińskie przysłowie

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów

Kartezjusz

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera

Monteskiusz

Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji

Billie Joe

Haftowana zakładka

Jako motyw główny wybrałam szczególne kwiatki – niezapominajki. Stało się tak z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty: uwielbiam je, są takie drobne i kojarzą mi się z łąką. A po drugie niezapominajki sprawią, że nie zapomnę na której stronie skończyłam czytać książkę ( a to może się zdarzyć, gdy czyta się kilka pozycji jednocześnie 😉 ).

W zakładce wykorzystałam trzy rodzaje ściegów:

  • dziergany (obrzeżenie zakładki)
  • atłaskowy (kwiatki, listki i łodygi)
  • supełki (wnętrza kwiatków)

Aby zakładka posłużyła mi przed dłuższy czas, nie brudziła się i była sztywniejsza zalaminowałam ją. Musicie sobie wyobrazić minę Pana w papierniczym. Stwierdził, że nigdy czegoś takiego nie robił i nie daje gwarancji, że laminator nie zepsuje mojego małego dzieła. Ale udało się. Zakładka towarzyszy mi do dzisiaj. Jest moim nieodłącznym kompanem podczas książkowych podróży.

Ciekawskich zapraszam do mojej biblioteczki przeczytanych książek, która znajduje się na blogu. Zachęcam również do korzystania ze strony Goodreads, gdzie można się podzielić przeczytanym pozycjami, tymi, które mamy aktualnie na czytelniczym warsztacie oraz tymi, które zamierzamy przeczytać.

Czytajcie, dzielcie się swoimi ulubionymi pozycjami i pokażcie, co służy Wam za zakładkę.