Na tę pozycję czekałam bardzo długo, ponieważ w bibliotece sporo osób przede mną chciało ją przeczytać. Mowa o Imperium małych piekieł, które odkrywają tajemnice obozu Gross – Rosen. Nie sądziłam, że książka ta bardzo mnie poruszy. Przeczytałam ją w błyskawicznym tempie bo tak bardzo ciekawiło mnie zakończenie.

Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross – Rosen – Joanna Lamparska

Imperium małych piekieł, obóz Gross - Rosen, Sieniawka

Imperium małych piekieł to kolejna pozycja, w której pojawia się doktor Josef Mengele nazywany Aniołem Śmierci. Ów lekarz przeprowadza selekcje w kobiecych obozach. To on decyduje o życiu i śmierci. Najbardziej kojarzony jest z Auschwitz ale nie tylko tam dokonuje zbrodniczych czynów. W końcu trafia do Sieniawki (podobóz Gross – Rosen), małej miejscowości położonej na Dolnym Śląsku. To tutaj masowo mordowano więźniów, zmuszano ich do pracy ponad siły, przeprowadzano na nich eksperymenty medyczne, które prawie zawsze kończyły się śmiercią.

Autorka książki – Joanna Lamparska – w 2018 roku trafia na informacje dotyczące tajemniczego laboratorium medycznego pochodzącego z czasów II wojny światowej. Postanawia spróbować rozwikłać zagadkę. Przechadzając się korytarzami laboratorium możemy dostrzec długie, mroczne tunele, laboratoryjne stoły, podejrzane wanny. Niekompletne relacje nie ułatwiają autorce śledztwa.

Jaką tajemnicę skrywa Sieniawka? I czy prawda zostanie kiedyś odkryta?

Czytając książkę miałam ciarki na plecach, bo wiedziałam, że to nie fikcja literacka a prawda. To zdarzyło się naprawdę. Eksperymenty paramedyczne odbywały się każdego dnia na niewinnych istotach. Doktor Mengele realizował swoje najstraszniejsze medyczne scenariusze z ogromną dokładnością.

Już dawno żadna pozycja nie poruszyła mnie tak bardzo. Nie sądziłam, że są jeszcze takie miejsca, które będą potrafiły przyprawić mnie o dreszcze. Uprzedzam, iż ta pozycja jest tylko i wyłącznie dla osób o mocnych nerwach.

A Wy, czytacie reportaże? Znacie historię opowiedzianą przez naocznych świadków? Może chcielibyście polecić mi jeszcze jakąś interesującą pozycję w tym temacie?

Jeśli macie ochotę zobaczyć, co przeczytałam w minionych miesiącach, to zajrzyjcie do linków poniżej.

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień