Każda nowa technika na samym początku jest w pewnym sensie przerażająca. Szczególnie martwimy się a raczej irytujemy, kiedy popełniamy błąd. Najważniejsze, żeby sobie uświadomić, że błędy są potrzebne bo to dzięki nim nabieramy doświadczenia, wprawy. Spróbuję wskazać Ci najczęstsze błędy jakie popełniła prawie każda początkująca dziewiarka. Po zapoznaniu się z nimi być może stwierdzisz, że większość z nich jest oczywista ale uwierz mi dla Ciebie tak, ale dla kogoś kto zaczyna już nie.

To co, możemy zaczynać?

Błędy popełniane przez początkujące dziewiarki

Rozmiar drutów/ szydełka

Wybór narzędzia pracy

Zawsze przed wyborem drutów/ szydełka sprawdź, czy nadają się one do włóczki, z której będziesz tworzyć ale weź pod uwagę również swoje osobiste preferencje.

Zapamiętaj, że bambus jest najmniej śliski a metal najbardziej. Natomiast drewno i teflon są pomiędzy tymi dwoma.

Zbyt luźny splot

Spokojnie to znaczy tylko tyle, że powinnaś zmienić rozmiar drutów czy szydełka na mniejszy. No chyba, że masz ochotę na ażurowe ubranie.

Zbyt zwarty splot

Wybrałaś zbyt mały rozmiar szydełka/ drutów i twoja praca stała się bardzo sztywna. Wystarczy, że weźmiesz o rozmiar bądź dwa większe narzędzie i problem z głowy.

Na zbyt luźny i zbyt zwarty spot jest tylko jedna rada – należy wykonać próbkę, wyprać a na koniec zmierzyć, jeżeli będziemy zadowoleni wizualnie z efektu.

Wybór włóczki

Na ten temat powstał dość rozbudowany wpis, który znajdziesz tutaj.

Wybór niewłaściwej włóczki

Prosty przykład: jeżeli zrobisz letnią bluzkę z alpaki, to nigdy jej nie założysz bo będzie Ci w niej za gorąco. Dobieraj rodzaj włóczki do gotowego wyrobu.

Podoba Ci się włóczka, wzór ale czy nadaje się do wykonania wybranej przez Ciebie dzianiny?

Kupiłaś piękną włóczkę w tęczowych kolorach, wybrałaś schemat i nagle dopadły Cię wątpliwości, czy aby na pewno włóczka ta nadaje się do wymarzonej bluzki. Jest na to rada. Poszukaj projektów wykonanych takim kolorowym motkiem i sprawdź jakie są przejścia pomiędzy kolorami. To ułatwi podjęcie decyzji.

Wybór wzoru

Zbyt skomplikowany wzór

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że rozumiesz wykonanie każdego elementu wzoru. Wybranie na samym początku nauki trudnych elementów skutecznie zniechęca.

Zbyt duży projekt

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z drutami bądź szydełkiem, to nie decyduj się na zrobienie np. swetra, ponieważ możesz się szybko zniechęcić ze względu na rozmiar projektu. W tym miejscu schowaj ambicje do kieszeni i opanuj perfekcyjnie podstawy.

W trakcie pracy

Przechowywanie drutów/ szydełek

Nigdy nie zostawiaj narzędzi na zewnątrz. Znajdź im bezpieczne miejsce, jeśli chcesz żeby długo Ci służyły.

Rób notatki

Nie ma nic gorszego jak zapomnieć jakim rozmiarem drutów czy szydełka akurat robimy zwłaszcza przy kilku projektach. Zapisuj sobie wszystkie istotne informacje w notatniku.

Powtórki wzoru

Twój wzór powtarza się? Używaj znaczników, markerów, które ułatwią Ci odnalezienie się, w której części wzoru aktualnie jesteś.

Gdzie skończyłam?

Musisz przerwać szydełkowanie? Zapisz sobie gdzie skończyłaś.

Nie kończ w środku rzędu

Staraj się robić do końca rzędu. Potem łatwiej jest wrócić.

Rozmiar

Za małe/ za duże

Zawsze zrób sobie próbkę, aby uniknąć rozczarowania.

Rób tym samym rozmiarem

Upewnij się, że robisz projekt tym samym rozmiarem szydełka/ drutów co próbkę.

Nie rób małej próbki

Zrób sobie próbkę co najmniej w rozmiarze 10cm x 10cm.

Zajmij się odpowiednio próbką

Postąp z próbką tak samo jak postąpiłabyś z gotowym wyrobem, czyli wypierz i wysusz.

Konserwacja

Pranie

Przed praniem sprawdź metkę na włóczce. Polecam ręczne pranie w delikatnym szamponie dla dzieci. I najważniejsze: wyprane wyroby susz płasko na ręczniku, żeby się nie zdeformowały.

Podarunki

Jeżeli dajesz komuś w prezencie wyroby z włóczki, to koniecznie uprzedź go jak należy postępować z takim wyrobem, aby jak najdłużej zachował swój kształt.

Inne uwagi

Poplątana nitka

Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów zwiń swoją włóczkę w zgrabną kulkę. Robienie prosto z przędzy nie będzie dobrym pomysłem.

Brak włóczki

Zawsze kupuj troszkę więcej niż wyszło Ci w obliczeniach. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że jeśli zabraknie Ci włóczki sklep może jej już nie mieć albo jej odcień będzie odbiegał od tego, który posiadasz.

To są tylko niektóre błędy popełniane przez początkujące dziewiarki. Na pewno jest jeszcze coś o czym zapomniałam. A może Wy dopisalibyście coś jeszcze do tej listy?