Czasami warto spróbować czegoś nowego, bo efekt może nas zaskoczyć. Tak było w moim przypadku, kiedy zaczęłam przygodę z czeskimi koralikami Matubo. Od pierwszej chwili urzekł mnie ich kształt a możliwość przewlekania przez obie dziurki mocno zaciekawiła ale też troszkę zaniepokoiła. Bałam się, że okiełznanie tych niesfornych koralików okaże się zbyt trudne i rezultat pracy będzie niezadowalający.

Jednak na szczęście moje przypuszczenia okazały się zupełnie bezpodstawne i praca z Matubo okazała się dziecinnie prosta. I wiecie co? Już mam kolejny pomysł na wykorzystanie tych koralików. Być może pojawi się niedługo w Biżutorialu, ale o tym cicho sza 😉

Sprawdźcie, co potrzeba tym razem do wykonania bransoletki i rozsiądźcie się wygodnie w fotelu. Zapraszam Was na kolejną podróż w świat koralików.

Bransoletka Gadzina i koraliki Matubo w roli głównej

Biżutorial, logo produkty

 


Zdjęcia produktów pochodzą z hurtowni koralików Qnszt.

 

Biżutorial, logo wykonanie

Zrobienie bransoletki jest dość czasochłonne ale efekt Was zaskoczy.

Krok 1

Przygotuj wszystkie potrzebne produkty do wykonania części głównej bransoletki.

Bransoletka Gadzina - krok 1

 

Krok 2

Nawlecz nitkę na igłę 55mm. Spróbuj odciąć jak najdłuższy kawałek, ale musisz uważać przy tym, żeby nitka się nie zaplątała. Pamiętaj, że w trakcie pracy może jej zabraknąć i będzie trzeba dowiązać. Nie martw się tym, bo nitkę i supełek łatwo ukryjesz w koralikach.

Bransoletka Gadzina - krok 2

 

Krok 3

Zacznij od wybrania bądź wymyślenia wzoru na bransoletkę. Teraz nawlecz pierwszy czerwony koralik Matubo. Zabezpiecz go podwójnym supełkiem

Bransoletka Gadzina - krok 3

 

Krok 4

Do wykonania pełnego okrążenia potrzebujesz jeszcze 4 koraliki. Nawlecz je na nitkę. W następnych krokach praca będzie wymagać skupienia, ponieważ istotne jest przez którą dziurkę w Matubo będziemy przewlekać igłę.

Bransoletka Gadzina - krok 4

 

Krok 5

Aby zakończyć okrążenie przewlecz nitkę przez koralik od którego zaczynaliśmy przez dziurkę z supełkiem.

Bransoletka Gadzina - krok 5

 

Krok 6

Poniżej przedstawiłam efekt pierwszego okrążenia – pięciopłatkowy kwiatek.

Bransoletka Gadzina - krok 6

 

Krok 7

W tym kroku będziemy zawracać w celu przejścia do następnego okrążenia Matubo. Teraz należy przewlec igłę przez drugą dziurkę w koraliku.

Bransoletka Gadzina - krok 7

 

Krok 8

Czas na drugie okrążenie, w którym zmieniam kolor koralików na zielony. Przewlecz nitkę przez dziurkę w pierwszym zielonym Matubo. Spójrz na jego ułożenie na fotografii.

Bransoletka Gadzina - krok 8

 

Krok 9

Aby zamocować nasz koralik przewlecz nitkę przez górną dziurkę w czerwonym koraliku obok.

Bransoletka Gadzina - krok 9

 

Krok 10

Następny kroki będą analogiczne do poprzednich. Weź kolejny zielony koralik i przewlecz przez niego nitkę. Następnie przełóż igłę przez górny otwór w czerwonym koraliku.

Bransoletka Gadzina - krok 10

 

Krok 11

Obiecałam analogię i tak będzie. pozostałe trzy koraliki zamocuj w taki sam sposób. W ten sposób uzyskasz kolejne okrążenie. Zwracać szczególną uwagę na naprężenie nitki. Nie może być zbyt luźno, bo powstaną dziury w bransoletce. Pamiętaj, żeby na koniec okrążenia przełożyć igłę przez pierwszy koralik przez tą samą dziurkę przez którą przechodziliśmy pierwszy raz w okrążeniu. A potem przejdź do następnego okrążenia przez przewleczenie nitki przez drugą dziurkę.

Bransoletka Gadzina - krok 11

 

Krok 12

Postępuj analogicznie do poprzednich kroków pamiętając o odpowiedniej kolejności kroków i przechodzeniu igły z nitką przez odpowiednią dziurkę.

Bransoletka Gadzina - krok 12

 

Krok 13

Bransoletkę wykonujemy aż do uzyskania odpowiedniej długości. Aby ją zakończyć przewlekamy nitkę przez każdą drugą dziurkę w koraliku.

 

Krok 14

Aby nasza praca nie poszła na marne i bransoletka się nam nie spruła przewlekamy igłę z nitką przez każdą górną dziurkę w Matubo.

 

Krok 15

Jak widać po zaciągnięciu nitki czeskie koraliki ułożyły się tak samo jak w pierwszym okrążeniu, czyli w pięciopłatkowy kwiatek.

Bransoletka Gadzina - krok 15

 

Krok 16

Dla pewności zawiąż jeszcze podwójny supełek. Nie musisz przejmować się wystającą resztą nitki, ponieważ zostanie ona schowana za chwilę w końcówce.

Bransoletka Gadzina - krok 16

 

Krok 17

Wszystkie potrzebne produkty do zamocowania końcówek w bransoletce.

Bransoletka Gadzina - krok 18

 

Krok 18

Rozchylamy delikatnie ogniwko i mocujemy je w końcówce.

Bransoletka Gadzina - krok 19

 

Krok 19

Postąp tak samo z drugą końcówką.

Bransoletka Gadzina - krok 20

 

Krok 20

Gotowe końcówki.

Bransoletka Gadzina - krok 21

 

Krok 21

Wklej końcówki przy pomocy cyjanopanu.

Bransoletka Gadzina - krok 22

 

Krok 22

I bransoletka gotowa!

Bransoletka Gadzina - krok 23

I jak Wam się podoba efekt pracy? Przypomina troszkę łuskę, prawda? Ja zakochałam się od pierwszego wejrzenia i we wzorze, który wcale nie był zamierzony i w tej kolorystyce.

Może spróbujesz wykonać bransoletkę, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana?

A może zainspirowałam Cię i chcesz zrobić coś więcej? Zerknij do poprzedniego wpisu z eleganckimi kolczykami ze srebrnych elementów.

Wszystkie zdjęcia poszczególnych kroków wykonania bransoletki są moją własnością i nie zgadzam się na ich kopiowanie oraz rozpowszechnianie.