Sznur koralikowo – szydełkowy. Liczymy koraliki

Wykonując sznur koralikowo – szydełkowy musimy pamiętać o najważniejszym jego elemencie czyli koralikach. Pokaże Wam jak policzyć, ile musimy ich nawlec. I powiem Wam w tajemnicy, że ja zawsze nawlekam więcej bo boję się, że zabraknie 😉

Na samym początku chciałam zaznaczyć, że koraliki należy nawlekać na nitkę nie odcinając jej od szpulki. Będziemy potrzebować naprawdę dużo nici (i koralików oczywiście 😉 ).

Liczymy koraliki

Jest piękny słoneczny dzień. Zaopatrzyłaś się w nitkę, szydełko i dużo pięknych różnokolorowych koralików. Już chcesz zabrać się za nawlekanie tych pięknych mieniących się w słońcu paciorków ale nagle uświadamiasz sobie, że nie wiesz ile masz ich nawlec. Twój problem pomoże Ci rozwikłać poniższa infografika.

Ile cm koralików trzeba nawlec?

Co to znaczy?

Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Załóżmy, że chcemy, aby nasza bransoletka miała 15cm a w rzędzie będziemy mieć 6 koralików. Mnożymy te dwie liczby i otrzymujemy 15×6=90. Zatem nawlekamy 90cm koralików. Powiesz zaraz, zaraz, to ile mam ich nawlec?

W przypadku uzyskania dokładniejszej liczby koralików należy otrzymany wynik podzielić przez grubość koralika (w tym przypadku koralik ma 3mm). Czyli jak? A właśnie tak:

90cm : 3mm=900mm : 3mm= 300

I wyszło nam, że potrzeba 300 koralików.

Pamiętaj!

Lepiej nawlec więcej koralików, ponieważ zawsze możesz ich nie przerobić. W sytuacji, gdy zabraknie Ci koralików musisz przewidzieć jak dużo nici jeszcze będziesz potrzebować i resztę koralików trzeba wtedy dowlec z drugiej strony (pamiętając o kolejności). Niestety jest to kłopotliwe, ponieważ istnieje spore ryzyko, że może zabraknąć Ci nitki przy dalszym przerabianiu sznura.

Co może pomóc przy nawlekaniu koralików?

W przypadku nawlekania koralików może przydać się mata do rękodzieła albo filc w arkuszach, żeby koraliki nie turlały się po stole. Natomiast, jeżeli tworzycie jednokolorowe bądź bezsekwencyjne sznury, to w tym przypadku niezastąpiony jest Mini Spin – N – Bead loader firmy Beadlon. Dzięki niemu bardzo szybko nawleczecie koraliki.

Na sam koniec chciałabym omówić potencjalne problemy, które mogą pojawić się już po nawleczeniu koralików w trakcie szydełkowania sznura.

Problemy

Pomyliłam się przy nawlekaniu koralików

Jest na to tylko jedna rada. Należy zgnieść szczypcami koralik bądź koraliki aż do momentu powrotu do właściwej sekwencji. W tym przypadku zachowujemy szczególną ostrożność, gdyż kawałki koralika mogą prysnąć nam w oko. Dla bezpieczeństwa lepiej zamknąć oczy.

Skończyły mi się koraliki na nitce

O tej sytuacji mówiłam wyżej. Odwlekamy ze szpulki tyle nici ile przewidujemy, że jeszcze będzie potrzebne i nawlekamy w odpowiedniej kolejności koraliki. Można też uciąć nitkę, nawlec koraliki, zawiązać a supełek schować wewnątrz koralika bądź sznura.

Wszystko mi się poplątało

Nie martw się każdemu na początku to się zdarzało. Możesz sobie ułatwić pracę wkładając po pierwszym przerobionym rzędzie w środek kółeczka coś wokół czego będziesz mogła swobodnie szydełkować (patyczek, kawałek rurki, itp). Wiele osób twierdzi, że ta metoda sporo ułatwia.

Co powinniście jeszcze wiedzieć?

Istotne przy robieniu sznura jest zdawać sobie sprawę z tego jaki wpływ ma liczba koralików na końcowy wygląd sznura. Grubość gotowej biżuterii wpływa na jej elastyczność oraz giętkość. Im mniej mamy w rzędzie koralików tym nasz sznur jest bardziej plastyczny. Nie polecam tworzenia np. bransoletki z małą ilością koralików (3-4 w rzędzie), ponieważ nitka będzie bardzo widoczna. Natomiast powyżej 10 koralików biżuteria będzie bardzo sztywna i na pewno nie będzie nadawać się na bransoletkę.

Policzyliśmy koraliki. Jutro podejmiemy decyzję dotyczącą wzoru. Z wpisu dowiecie się gdzie szukać inspiracji oraz jak zaprojektować swój własny unikatowy wzór.

Wszystkie zdjęcia z wyjątkiem infografiki wykorzystane w poście są własnością sklepu Koraliki.pl.

 

 

Scroll Up