Sznur koralikowo –  szydełkowy. Słów kilka o produktach.

Sznur koralikowo – szydełkowy. Słów kilka o produktach.

Tworząc coś nowego każdy ma ochotę dowiedzieć się jak najwięcej na ten upragniony temat. Nie ma w tym nic dziwnego, że chcesz od samego początku robić daną rzecz dobrze. Wyszydełkowanie sznura z setkami a może i tysiącami koralików na samym początku wydaje się być czarną magią, wiedzą tajemną, której nigdy nie posiądziemy. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko dobrze się przygotować.

W niniejszym poradniku przyjrzymy się nieco bliżej produktom, które używamy do wykonania sznura koralikowo – szydełkowego czyli koralikom, niciom i szydełku. Reszta to tylko miłe dodatki.

Nici

  • Kordonek np. Karat 8
  • Nici do maszyny, do jeansu np. Arena 30, Ariadna Talia 30

W przypadku wyboru nici należy pamiętać o swoich indywidualnych preferencjach, z czym nam się najlepiej pracuje. Jeśli wolisz kordonek, to używaj kordonka. Jeśli wolisz nici, to korzystaj nich. Pamiętaj, żeby dostosować nitkę czy kordonek do rozmiaru koralików. Jeżeli użyjemy zbyt gruby kordonek, to istnieje duże ryzyko, że będzie on bardziej widoczny. Plusem jest fakt, że sznur staje się bardziej plastyczny i lejący.

Nici powinny być rozciągliwe ale przede wszystkim mocne, takie których nie jesteśmy w stanie zerwać w rękach.

Jakich nici użyć do danego rozmiaru koralika? Przykłady

  • koralik 3mm – nici Ariadna 76×2
  • mniejsze koraliki – Ariadna 30×6 lub nici szewskie/ do jeansu/ do skóry np. Arena 30

Warto przy tej okazji przyczepić się nieco do kolorystyki. Ogólnie przyjęło się, że do jasnych koralików stosujemy nić białą a do ciemnych nić ciemną. Ja wychodzę z założenia, że kolor nici powinien być dostosowany do koralików. Jeśli robię bransoletkę w odcieniach niebieskiego, to używam jasnoniebieskiego kordonka. No, chyba że koraliki są ciemne to ciemnego. Wybór należy do Was. Robiąc sznur sami dojdziecie do tego, co Wam najbardziej odpowiada i metodą prób i błędów dobierzecie najlepszy kolor do koralików.

Szydełko

Wybór szydełka nie jest wcale taką łatwo sprawą. I nie mam tutaj wcale na myśli konkretnej firmy czy materiału z jakiego jest wykonany owy zakrzywiony haczyk. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy trzeba zdecydować jakim rozmiarem szydełka będziemy robić.

Najważniejsza zasada

Dobierz rozmiar szydełka do nici, z których będziesz korzystać! Najczęściej na etykiecie producent podaje zalecane szydełko.

Przy sznurze wiele szydełkujących osób decyduje się na szydełko 0,7, 0,8 bądź 0,85mm. Są też tacy, którym najbardziej odpowiada szydełko 1 bądź 1,1mm. Osobom początkującym zdecydowanie polecam szydełko większe np. 1mm, żeby mieć szansę na zaznajomienie z tą techniką. Jak już opanujemy zasadę robienia sznura można zmienić szydełko na mniejsze albo pozostać przy tym. Wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Ja ostatnią bransoletkę robiłam szydełkiem Orient 2.

Koraliki

Najważniejszym elementem każdego sznura są koraliki. To one stanowią część reprezentacyjną. Od samego początku powinniśmy wybierać koraliki, które są równiusieńkie, mają dostatecznie duże dziurki oraz łatwo się nawlekają. W tym przypadku nie mają sobie równych japońskie koraliki Toho.

Jeżeli chcesz zacząć przygodę ze sznurem koralikowo – szydełkowym a boisz się maluśkich koralików zacznij ćwiczenia od Toho 6/0, czyli 4mm. Na bransoletkę są trochę duże ale pozwolą Ci nabrać wprawy przed mniejszymi koralikami. Osobiście polecam zacząć od dwóch lub trzech kolorów, żeby łatwiej było dostrzec ewentualne błędy. Osoby, które szydełkują na codzień mogą od razu spróbować swoich sił z koralikami 8/0 bądź 11/0. A Ci, którzy śmigają szydełkiem z zamkniętymi oczami niech zmierzą się z koralikami 15/0.

To tyle w tej części lekcji. Zapraszam już jutro na kolejny wpis, w którym będziemy liczyć koraliki. Przygotujcie sobie cały stos tych drobiazgów i duże pokłady cierpliwości. 🙂

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w poście są własnością sklepu Koraliki.pl.

Warto przeczytać

Kocyk 10 oczek

Kocyk 10 oczek

Szydełkowe wakacyjne must have

Szydełkowe wakacyjne must have

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Jak fotografować rękodzieło?

Jak fotografować rękodzieło?