Biżuteryjne testowanie – stal chirurgiczna

Biżuteryjne testowanie – stal chirurgiczna

Każda osoba tworząca biżuterię dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że półprodukty stosowane do wyrobu bransoletek, kolczyków czy naszyjników powinny być jak najlepszej jakości. Dzięki uprzejmości sklepu Koraliki.pl miałam okazję przetestować wybrane przeze mnie półfabrykaty. Wybór padł na stal chirurgiczną, z którą muszę się Wam przyznać nie miałam nigdy styczności. Ale jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Stal chirurgiczna

Na samym początku nasuwa się pytanie co to jest stal chirurgiczna. Jest to stop żelaza, chromu, niklu oraz innych pierwiastków, których zawartość procentowa jest dużo niższa (węgiel, krzem, mangan, fosfor, siarka i azot).

Inne nazwy stali chirurgicznej

 • stal jubilerska
 • stal nierdzewna
 • INOX

Cechy stali chirurgicznej

 • duża twardość (nie może się połamać)
 • odporna na zarysowania i przetarcia
 • kolor się nie zmienia
 • odporna na korozję
 • może mieć różną strukturę powierzchni (lśniąca, matowa, wypolerowana)
 • biżuteria stalowa nie wymaga konserwacji, czyszczenia i pielęgnacji
 • jest hipoalergiczna

Testy z cieczami półproduktów ze stali chirurgicznej

Dzięki namowom Dominiki ze sklepu Koraliki.pl wybrałam następujące półprodukty:

 • karabińczyk 10 mm
 • łańcuszek 5 cm
 • ogniwka 4 mm
 • ogniwka 5 mm
 • ogniwka 6 mm
 • zapięcie magnetyczne 7.8 x 15.4 mm
 • zapięcie 2.9 x 21.3 mm
 • końcówka 4 x 8 mm
 • federing 5 mm
 • łańcuszek 3 x 2.5 mm
 • końcówki dzwonki 5.9 x 9.2 mm
 • zakończenie do łańcuszka 2.5 x 7.5 mm

Każdemu z tych półproduktów przyjrzymy się nieco bliżej. Na samym początku przeprowadziłam testy w cieczach.

Wybrałam wodę, wodę z mydłem i olej, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może dziecku przyjść do głowy i gdzie wrzuci ukochaną biżuterię.

Stal chirurgiczna w wodzie

Test zaczęłam od wody. Wrzuciłam do niej kawałek łańcuszka. Jak widać na filmiku nic się nie dzieje. Nie wywiązała się żadna reakcja pomiędzy stalą chirurgiczną a wodą. Czyli w wodzie nasza biżuteria jest bezpieczna, ponieważ stal jest odporna na korozję.

I na dowód zdjęcie, że łańcuszek jest cały po tym eksperymencie.

Stal chirurgiczna w wodzie z mydłem

Czas na drugi test. Tym razem pobawiłam się  wodą z mydłem. Ja widzicie starłam sporo mydła. bo wrzuconego łańcuszka nie widać. Co zauważyłam? Jedyna dostrzegalna zmiana to zapach. Łańcuszek pachniał mydłem. Ale… podobno na dłuższą metę wszelkie środki mogą zaszkodzić stali chirurgicznej, więc nie powinno się np. myć naczyń z biżuterią z tego tworzywa. Lecz jeżeli zareagujesz szybko, to nic się nie stanie Twojej pięknej bransoletce czy kolczykom.

I na dowód zdjęcie, że łańcuszek jest cały po tym eksperymencie.

Stal chirurgiczna w oleju

W ostatnim teście łańcuszek wrzuciłam do oleju. I w tym przypadku nic się nie stało z półproduktem. Powiedziałabym, że się delikatnie zakonserwował bo wydał mi się bardziej błyszczący niż przed eksperymentem.

I na dowód zdjęcie, że łańcuszek jest cały po tym eksperymencie.

Podsumowując te trzy testy mogę śmiało stwierdzić, że zabawy Waszych pociech z biżuterią złożoną z elementów ze stali chirurgicznej w wodzie, wodzie z mydłem oraz oleju nie są w stanie zaszkodzić Waszym bransoletkom, naszyjnikom, kolczykom czy pierścionkom.

Testujemy półprodukty

Karabińczyk 10mm i federing 5mm
Stal chirurgiczna - Karabińczyk 10mm i Federing 5mm
Stal chirurgiczna - Karabińczyk 10mm

Zarówno karabińczyk jak i federing są wykonane w bardzo solidny sposób. Z całym przekonaniem mogę polecić te półprodukty jako zapięcia do biżuterii. Zauważyłam, że należy włożyć troszkę siły, żeby otworzyć te elementy. I to dobrze bo przynajmniej nie ma możliwości, żeby zapięcie otworzyło się samo. W następnym wpisie zobaczymy jak te zapięcia sprawdzają się w biżuterii, która trafiła w ręce dziecka 😉

Łańcuszek 5cm i łańcuszek 3 x 2.5 mm
Stal chirurgiczna - Łańcuszek 5cm
Stal chirurgiczna - Łańcuszek 3 x 2.5 mm i Łańcuszek 5cm
Stal chirurgiczna - Łańcuszek 3 x 2.5 mm

Łańcuszki bardzo często stanowią bazę bransoletek ale też wykorzystywane są przy tworzeniu naszyjników. Wymaga się od nich przede wszystkim wytrzymałości. Nie chcemy przecież, żeby w trakcie użytkowania bezwiednie otworzyło się jedno z ogniwek. W filmiku pokazuję, że przynajmniej ja nie mam tyle siły aby rozerwać ten półfabrykat. Czyli łańcuszek bez problemu utrzyma gronki oraz cięższe koraliki.
Co do łańcuszka 3 x 2.5mm mimo tego, że jest to stal, to jest on bardzo delikatny wręcz filigranowy i może sam w sobie stanowić element ozdobny.

Ogniwka 4mm, 5mm i 6mm

 

Stal chirurgiczna - Ogniwka 4mm, 5mm i 6mm
Stal chirurgiczna - Ogniwka 4mm
Stal chirurgiczna - Ogniwka 5mm
Stal chirurgiczna - Ogniwka 6mm

Ogniwka to temat rzeka szczególnie dla osób tworzących w technice chainmaille. W tym przypadku istotna jest regularność i ważne jest to żeby kółeczka były idealnie okrągłe i idealnie się domykały. Sporo ogniwek producenci przygotowują w nieprawidłowy sposób. Nie ma to miejsca w przypadku kółeczek ze stali chirurgicznej. Jak pokazuję w filmiku ogniwka są równiutkie i nie bez powodu kilkukrotnie zwracam uwagę na słowo idealnie. Ważny jest również odpowiedni sposób obchodzenia się z tym półproduktem ale o tym opowiem przy innej okazji.
Już teraz mogę Wam zdradzić, że spróbuję swoich sił w technice chainmaille. Zobaczymy co z tego wyjdzie. A jak wyjdzie, to moja córka sprawdzi, czy dobrze zamknęłam ogniwka 😉

Zapięcie magnetyczne 7.8 x 15.4 mm, zapięcie 2.9 x 21.3 mm
Stal chirurgiczna - Zapięcie magnetyczne 7.8 x 15.4 mm i Zapięcie 2.9 x 21.3 mm
Stal chirurgiczna - Zapięcie magnetyczne 7.8 x 15.4 mm, rozłożone
Stal chirurgiczna - Zapięcie magnetyczne 7.8 x 15.4 mm
Stal chirurgiczna - Zapięcie 2.9 x 21.3 mm

Nie mam jeszcze pomysłu co powstanie z użyciem zapięć magnetycznych ale co by to nie było to wiem, że biżuteria będzie w solidny sposób zabezpieczona. Gdy tylko otrzymałam paczuszkę i zobaczyłam je zapakowane w woreczek strunowy od razu wiedziałam, że są wyjątkowe. I nie pomyliłam się! W żaden sposób nie mogłam ich otworzyć. Magnes jest bardzo silny. Dopiero, gdy zabrał się za to mój Mąż okazało się, że jednak da się rozłączyć końcówki. Jeżeli tak to wygląda w przypadku nie zamocowanych półfabrykatów, to ciekawe jak to będzie wyglądać w gotowej biżuterii. I ciekawe, czy moja dwulatka poradzi sobie z tym zapięciem.
Porównując ze sobą wygląd obu zapięć dla mnie bezkonkurencyjnym faworytem jest zapięcie z kulką. Stanowi połączenie elegancji, prostoty i wytrzymałości (a raczej siły 😉 )

Końcówka 4 x 8mm oraz końcówki dzwonki 5.9 x 9.2 mm i zakończenie do łańcuszka 2.5 x 7.5 mm

 

Stal chirurgiczna - Końcówka 4 x 8mm
Stal chirurgiczna - Zakończenie do łańcuszka 2.5 x 7.5 mm
Stal chirurgiczna - Końcówki dzwonki 5.9 x 9.2 mm
Stal chirurgiczna - Końcówka 4 x 8mm oraz końcówki dzwonki 5.9 x 9.2 mm i zakończenie do łańcuszka 2.5 x 7.5 mm

Końcówki i zakończenia, to jest to co stanowi o wyglądzie gotowego produktu. To jest wizytówka każdej bransoletki, kolczyków czy naszyjnika. Nie musimy z tymi końcówkami obchodzić się jak z jajkiem, ponieważ nie zniekształcą się pod wpływem użycia siły w rękach. Nie wiem jak to będzie przy użyciu narzędzi ale o tym zdam relację przy okazji następnego postu.

A jakie są Wasze doświadczenia ze stalą chirurgiczną? Jesteście zadowoleni, czy już nigdy więcej nie wykorzystacie jej w swoich pracach?

Zapraszam Was już dzisiaj na następny post, w którym będziemy testować gotowe wyroby. Kto wie co z tego wyniknie?

A jeżeli macie ochotę na biżuteryjne inspiracje, to zapraszam do Biżutorialu.

 

 

 

 

Warto przeczytać

Kocyk 10 oczek

Kocyk 10 oczek

Szydełkowe wakacyjne must have

Szydełkowe wakacyjne must have

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Jak fotografować rękodzieło?

Jak fotografować rękodzieło?