Czapka na drutach – mój pierwszy raz

Moja Mama od zawsze robiła na drutach i zawsze mnie fascynowała ta technika. Do niedawna potrafiłam tylko nabrać oczka na druty, potem przerobić oczka prawe i lewe. I na tym moje umiejętności się kończyły. Do czasu kiedy Wyszydełkowana zaproponowała testowanie swojego wzoru. Gdy zobaczyłam jak powinna wyglądać finalnie czapka na drutach, to od razu zakochałam się w tym wzorze. Na samym początku uprzedziłam, że moje drutowe umiejętności są marne ale bardzo chciałabym je podszkolić.

Co użyłam do zrobienia czapki?

  • druty z żyłką 5mm, 80cm
  • drut do robienia warkoczy
  • włóczka

Czapka na drutach, etykieta włóczki

I tak, zaczęło się…

Czapka na drutach

Dostałam wzór, wnikliwie go przeczytałam i zaczęły się schody. Co to znaczy, że mam przerabiać oczka tak jak schodzą z drutu? Co to jest magic loop? I najważniejsze dla mnie, jak zrobić warkocz, który dotychczas był dla mnie w sferze marzeń?

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, prezentacja całej czapki

Przerabianie oczek tak jak schodzą z drutu

Ania cierpliwie wytłumaczyła mi co to znaczy, że mam przerabiać oczka jak schodzą z drutu a Mama dodatkowo pokazała mi jak to wygląda w praktyce. I wiecie co? To proste. Trzeba tylko umieć odróżniać oczka prawe od lewych. I tu mogę Wam podpowiedzieć, że lewe to te, które mają poziomą nitkę z przodu. Ot, cała filozofia.

Magic loop

Poszukałam druty na żyłce, włóczkę i zaczęłam szukać informacji jak zrobić ten nieszczęsny magic loop. Nabrałam oczka i… klops! We większości źródeł podawano, że należy wyciągnąć żyłkę w połowie robótki i to ma ułatwić dalsze drutowanie. Mi niestety to nie pomogło. Aż wreszcie trafiłam na jednym blogu na genialną podpowiedź. Wyciągaj żyłkę z dwóch stron! I to pomogło. Dzięki tej drobnej ale jakże istotnej informacji pokochałam pracę na żyłce mimo że to moja pierwsza 😉

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, zbliżenie na wzór

Warkocze

Ostatni element, który od zawsze mi się podobał to warkocze. Jak się okazało to wcale nie takie trudne. A jak pięknie wygląda! Oczywiście i w tym przypadku niezastąpiona okazała się Mama. Nareszcie ten piękny drutowy element był w zasięgu moich umiejętności.

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, zbliżenie na warkocze

Zainteresowanych wzorem zawiadamiam, że czapka na drutach będzie niedługo dostępna na Ravely. Taką informację dostałam od Ani 🙂

Od siebie mogę dodać, że czapkę robi się bardzo przyjemnie i nawet osoba bardzo początkująca sobie poradzi z wzorem.

I jeszcze prośba do Was. Nadal nie znalazłam zaginionych wzorów. Może zechcielibyście zerknąć na mój post?

Scroll Up