Czapka na drutach – mój pierwszy raz

Czapka na drutach – mój pierwszy raz

Moja Mama od zawsze robiła na drutach i zawsze mnie fascynowała ta technika. Do niedawna potrafiłam tylko nabrać oczka na druty, potem przerobić oczka prawe i lewe. I na tym moje umiejętności się kończyły. Do czasu kiedy Wyszydełkowana zaproponowała testowanie swojego wzoru. Gdy zobaczyłam jak powinna wyglądać finalnie czapka na drutach, to od razu zakochałam się w tym wzorze. Na samym początku uprzedziłam, że moje drutowe umiejętności są marne ale bardzo chciałabym je podszkolić.

Co użyłam do zrobienia czapki?

  • druty z żyłką 5mm, 80cm
  • drut do robienia warkoczy
  • włóczka

Czapka na drutach, etykieta włóczki

I tak, zaczęło się…

Czapka na drutach

Dostałam wzór, wnikliwie go przeczytałam i zaczęły się schody. Co to znaczy, że mam przerabiać oczka tak jak schodzą z drutu? Co to jest magic loop? I najważniejsze dla mnie, jak zrobić warkocz, który dotychczas był dla mnie w sferze marzeń?

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, prezentacja całej czapki

Przerabianie oczek tak jak schodzą z drutu

Ania cierpliwie wytłumaczyła mi co to znaczy, że mam przerabiać oczka jak schodzą z drutu a Mama dodatkowo pokazała mi jak to wygląda w praktyce. I wiecie co? To proste. Trzeba tylko umieć odróżniać oczka prawe od lewych. I tu mogę Wam podpowiedzieć, że lewe to te, które mają poziomą nitkę z przodu. Ot, cała filozofia.

Magic loop

Poszukałam druty na żyłce, włóczkę i zaczęłam szukać informacji jak zrobić ten nieszczęsny magic loop. Nabrałam oczka i… klops! We większości źródeł podawano, że należy wyciągnąć żyłkę w połowie robótki i to ma ułatwić dalsze drutowanie. Mi niestety to nie pomogło. Aż wreszcie trafiłam na jednym blogu na genialną podpowiedź. Wyciągaj żyłkę z dwóch stron! I to pomogło. Dzięki tej drobnej ale jakże istotnej informacji pokochałam pracę na żyłce mimo że to moja pierwsza 😉

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, zbliżenie na wzór

Warkocze

Ostatni element, który od zawsze mi się podobał to warkocze. Jak się okazało to wcale nie takie trudne. A jak pięknie wygląda! Oczywiście i w tym przypadku niezastąpiona okazała się Mama. Nareszcie ten piękny drutowy element był w zasięgu moich umiejętności.

Czapka na drutach z wzoru od Wyszydełkowanej, zbliżenie na warkocze

Zainteresowanych wzorem zawiadamiam, że czapka na drutach będzie niedługo dostępna na Ravely. Taką informację dostałam od Ani 🙂

Od siebie mogę dodać, że czapkę robi się bardzo przyjemnie i nawet osoba bardzo początkująca sobie poradzi z wzorem.

I jeszcze prośba do Was. Nadal nie znalazłam zaginionych wzorów. Może zechcielibyście zerknąć na mój post?

Warto przeczytać

Kocyk 10 oczek

Kocyk 10 oczek

Szydełkowe wakacyjne must have

Szydełkowe wakacyjne must have

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Wypatrywanka – sposób na ćwiczenie spostrzegawczości u dziecka

Jak fotografować rękodzieło?

Jak fotografować rękodzieło?