Czy szydełkowanie może zaszkodzić?

Kto choć raz wziął do ręki szydełko, to wie że jest to miłość na całe życie. Prawdziwa szydełkomaniaczka nie potrafi rozstać się z szydełkiem. Ich związek bywa trudny ale rodzi piękne owoce twórczej pracy.

Niestety nawet największa przyjemność niesie z sobą pewne konsekwencje, nieprzyjemne dolegliwości. Mogą być one skutkiem nieprawidłowego obchodzenia się z szydełkiem ale również naszej nieprawidłowej postawy podczas szydełkowania.

Jakie schorzenia mogą utrudnić życie szydełkomaniaczki?

  • bóle kręgosłupa szyjnego, karku, barków, ramion i głowy

Pewnie każda z nas wie jak wygląda postawa osoby szydełkującej. Niby siadamy na jakiejś wygodnej kanapie, fotelu albo na krześle ale chcąc nie chcąc nasz kręgosłup jest wygięty a głowa opuszczona. I tak tkwimy w tej pozycji przez kilka minut… a nie… kilka godzin. Bo przecież jeszcze tylko jeden rządek, jeszcze tylko jedno okrążenie. I potem boli nas kręgosłup szyjny, kark, głowa. Zastygamy w jednej pozycji i w kość dostają również ramiona i barki.

  • pogorszenie się wzroku, łzawienie i zaczerwienienie oczu

Tego chyba obawia się każda szydełkoholiczka. O ten narząd powinniśmy szczególnie dbać. Ważne dla naszych oczu jest odpowiednie oświetlenie (oczywiście nic nie zastąpi światła dziennego). Broń Boże nie powinniśmy szydełkować w półmroku, bo za bardzo musimy wytężać wzrok i oczy szybciej się męczą.

  • bóle palców i nadgarstków

Szydełkując używamy palców i nadgarstków, więc nie ma tutaj wątpliwości, że to one są najbardziej narażone na urazy. Róbmy sobie przerwy i pozwólmy odpocząć naszym dłoniom. W końcu są nam potrzebne nie tylko do robótek.

  • cieśń nadgarstka

To specyficzne schorzenie objawia się w początkowym stadium sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Niestety później dolegliwości są silniejsze i już nocą nie pozwalają spać. Choroba ta rozwija się jeżeli przeciążamy rękę wykonywaniem powtarzających się czynności. I szydełkowanie do takich czynności należy. Nasz nadgarstek jest zmuszony do powtarzania tych samych ruchów a co za tym idzie jest bardziej narażony na zachorowanie na cieśń nadgarstka.

  • łokieć tenisisty

Co jest objawem tego schorzenia? Przede wszystkim ból z boku łokcia, który pojawia się jeżeli ruszamy nadgarstkiem. Może tak się zdarzyć przy wykonywaniu następujących czynności: chwytanie czegoś ręką, zaciskanie, obracanie dłoni, unoszenie jej części grzbietowej.
Należy pamiętać o tym, żeby w odpowiednim momencie udać się do lekarza, ponieważ choroba w bardziej zaawansowanym stadium powoduje, że łokieć boli również w stanie spoczynku.

  • alergia

Może nie tak często ale odnotowano przypadki alergii na aluminium i wtedy musimy pożegnać się z szydełkami z tego tworzywa. Gorzej jeżeli jesteśmy uczuleni na wełnę. Niestety musimy pożegnać z szydełkowaniem i nie tylko na zawsze 🙁

Myślę, że powinniśmy pamiętać o tych wszystkich schorzeniach i czasami trochę przystopować, bo zdrowie mamy tylko jedno. Kolejny rząd czy okrążenie poczekają do jutra a nasze zdrowie tylko na tym zyska.

Przecież szydełko też trzeba kłaść spać 🙂

Scroll Up