Jak katar przekształcił się w zapalenie oskrzeli?

Całkiem niedawno choroba dopadła moją córkę. Zaczęło się niewinnie od zwykłego kataru. Następnego dnia pojawił się kaszel. Wszystko wyglądało na przeziębienie. Nawet gorączki nie miała. Gołym okiem nie było widać powodu do niepokoju. Ale… w nocy jej oddech zrobił się ciężki. Myśleliśmy, że ma zatkany nos więc podaliśmy jej krople. Niestety nie przyniosły ulgi na długo. Rano pojechaliśmy do przychodni i diagnoza była jednoznaczna: ostre zapalenie oskrzeli. Dostaliśmy skierowanie do szpitala. Dorotka dostała inhalacje i już po pierwszej było widać poprawę. Teraz już wiemy, że nawet zwykłego kataru nie należy bagatelizować. Żadne z nas nie dostrzegło pierwszych objawów zapalenia oskrzeli.

Podpowiem Wam co powinno nas zaniepokoić.

Jest kilka objawów na które należy zwrócić uwagę.

  • katar, podrażnione gardło
  • ogólne rozbicie, ból ciała, głowy
  • gorączka (niekoniecznie)
  • suchy, przechodzący w mokry kaszel
  • kaszel uporczywy, napadowy, mogący wywołać nawet wymioty

Oczywiście nie podlega dyskusji fakt, że po stwierdzeniu że nasze dziecko być może ma zapalenie oskrzeli udajemy się do lekarza, jest oczywisty i nie podlega dyskusji. Nie leczymy naszej pociechy na własną rękę.

Na całe szczęście naszej córce pomogły inhalacje, które można robić w domu (o ile choroba nie jest tak zaawansowana jak było to w przypadku Dorotki). Można powiedzieć, że przyniosły jej natychmiastową ulgę. Oczywiście nie wyleczyły natychmiast, bo ten proces nadal trwa.

Byliśmy bardzo dociekliwi i zapytaliśmy o to jakie sytuacje “upoważniają” nas do zastosowania inhalacji. Poniżej krótka lista zastosowań, którą powinniśmy sobie zapamiętać.

  • infekcje lub choroby przewlekłe (kaszel, przeziębienie,zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma)
  • choroby alergiczne

Nebulizator zmienia postać płynną leku w delikatną mgiełkę przez co umożliwia wdychane substancji leczniczej. Jego zaletą jest to, że dostarcza lek bezpośrednio do najgłębszych partii układu oddechowego.

My już wiemy, że warto mieć w domu nebulizator. Wy również zainwestujcie w zdrowie Waszego dziecka i kupcie inhalator dopasowany do Waszych potrzeb.

A na sam koniec chciałam Wam powiedzieć, że bez względu na okoliczności powinniśmy pamiętać o tym, że nie jesteśmy lekarzami i jeśli cokolwiek nas niepokoi naszym obowiązkiem jest niezwłocznie udać się do przychodni a w skrajnych przypadkach do szpitala.

Scroll Up